הישראלי המאומץ – פבלו קזאלס והסימפונית

קזאלס בחאן, 1973.
תצלום: רחל הירש

בגיל 11 הכרחתי את אבי לקנות לי צ'לו, ואז אמרה אמי: 'פבלו יהיה מוזיקאי !' אבי התנגד לכך בתקיפות ואמר: 'אין כסף !' אבל אמי ארזה את המזוודות, ואנחנו יצאנו לברצלונה.

את הצ'לן והמנצח האגדי פבלו קזאלס דומה שאין צורך להציג, ופעמיים שיתפה עמו התזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור פעולה. הפעם הראשונה נערכה באוגוסט 1969. קזאלס, שהיה אז בן 93, הגיע לישראל במסגרת פסטיבל ישראל כדי לנצח בקיסריה על ביצוע לאורטוריה אל פסאברה ("האבוס"), שחיבר כחלק מסדרת הופעות שכינה בתואר "מסע צלב למען השלום". לצדו של קזאלס סייע המנצח סשה שניידר.

לבקשת קזאלס, תכניית הקונצרט כללה מסר של שלום, שבו הביע הצ'לן עמדה מפורשת נגד פשיזם ונגד נשק גרעיני. באותה עת היתה ספרד נתונה תחת שלטונו הדיקטטורי של פרנקו, ובריאיון שנערך למחרת הקונצרט הביע קזאלס את חששו שלעולם לא ישוב עוד לספרד. עוד סיפר קזאלס בראיון שהוא חש כישראלי: "אני אכן ישראלי מאומץ. אימצתי את עצמי לישראל! לעתים אני תוהה: אולי זורם בעורקיי דם יהודי?"

לפניכם התכניה של הקונצרט מה-28.4.69:

http://issuu.com/jerusalem.symphony.orchestra/docs/casals_programme_24.8.69

ב-1973, בהזמנת ידידו אייזק שטרן, הגיע קזאלס לירושלים כדי לנצח על תזמורת שהורכבה מבני נוער מצטיינים ומנגני התזמורת הסימפונית ירושלים, רשות השידור. הפרויקט היה אחד מן הראשונים שהתקיימו במרכז למוסיקה במשכנות שאננים, ובהנחייתו של קזאלס הקליטו שתי התזמורות יחד. בקונצרט, שנערך בתאטרון החאן, השתתפו הנגנים הצעירים בלבד. היה זה הקונצרט האחרון שקיים קזאלס בחייו.

מי שעובד אינו מזדקן אף פעם. כאשר אני קם בבוקר ופוקח את עיני, הרי אני מרגיש כאילו אני תינוק שבא לעולם. כל בא עם יעוד כלשהו, ואם אלוהים העניק לך מספיק כוחות – חטא הוא אם לא תעבוד ואפילו תהיה בן מאה וחמישים.

* הציטוטים לקוחים מראיון עם קזאלס – שבו הוא מדבר על הכל, מהשוואה בין מטעמים קטלוניים למיטב המטבח המזרח-אירופאי, דרך זריקות נגד כלבת ועד שיתוף פעולה של קולגות עם הנאצים – והכל בשפה קולחת, כאילו הוא יושב מולך. הראיון נמצא כאן.

* הכתב אבי דר ערך ראיון עם קזאלס הישיש, שאת חלקו הראשון ניתן לקרוא כאן, וחלקו השני כאן.

קסאלס בחאן קזאלס ושטרן בכניסה לחאן, 1973.
תצלום: רחל הירש

Casals 2קזאלס מנצח על התזמורת המשולבת בחאן, 1973.
תצלום: רחל הירש

קסאלס בחאןקזאלס מנצח על התזמורת המשולבת בחאן, 1973.
תצלום: רחל הירש

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s