קלמפרר בן 82: הביקור השני בתזמורת רשות השידור

ביקורו הבא של אוטו קלמפרר נערך ערב מלחמת ששת הימים.

הימים היו ימי "תקופת ההמתנה". ישראל מגייסת למעלה מ-35,000 חיילי מילואים. רדיו קהיר מצדו קורא תיגר על אשכול וקרא לו להתמודד בקרב: "נסה את כל כלי הנשק שלך; טמונים בהם מותה וכליונה של ישראל"; והרדיו ברבת עמון הצהיר על "מוכנותה [של ירדן] לנהל את הקרב הגורלי מול האויב". ב-23 במאי היפנתה מצרים תותח ארוך אל עבר מיצרי טיראן ואיימה להטביע כל ספינה ישראלית שתחלוף בהם – ובכך סגרה את מיצרי טיראן לתנועת ספינות ישראליות.

באותו ערב, בשאון האיומים, זכה הציבור הישראלי להאזין ברדיו לדקות בודדות של חסד והפוגה. באווירה המתוחה הזו, הוביל קלמפרר את התזמורת הסימפונית של קול ישראל בקונצרט היסטורי, שהכנסותיו הוקדשו לאוניברסיטה העברית בירושלים.

הקונצרט נפתח עם הפתיחה לאופרה "קלע הכשפים" מאת ובר – שהיתה האופרה הראשונה עליה ניצח קלמפרר באופרה בפראג כשנתקבל לשם בהמלצתו של גוסטב מהלר. היצירות הנוספות עליהן ניצח קלמפרר בקונצרט בירושלים היו האדג'ו ופוגה בדו מינור, ק' 546, וסימפוניה מס' 41, "יופיטר" מאת מוצרט, והסימפוניה הבלתי גמורה מאת שוברט.

בתכניית הקונצרט כתב פרופ' נתן רוטנשרייך, רקטור האוניברסיטה העברית, דברי ברכה, ובהם ציטט טקסט הלקוח מדיאלוג ה"מדינה" של אפלטון ועוסק במעמדה המחנך של המוסיקה בימי אפלטון. וכך כותב רוטנשטרייך:

"אוניברסיטאות מבקשות מאז לזכות באפשרות כי הידיעה תעניק אורח חיים וכי הידיעה תהיה כמוסיקה בהענקתה זו. מודים אנו למר קלמפרר, לא רק על נדיבותו, אלא גם על ההזדמנות שהעניק לנו לתהות על הצירוף בין מוסיקה לידיעה."

בקבלת הפנים שנערכה בתום הקונצרט, לאחר חצות, נשא קלמפרר נאום בו השווה את התזמורת הסימפונית של "קול ישראל" לתזמורת הפילהרמונית של וינה ולתזמורת הקונצרטחבאו. במחווה מרגשת, הגישו נגני התזמורת תעודה על נטיעת 82 עצים על שמו של קלמפרר, כיוון שבא לישראל לחגוג את יום הולדתו ה-82 בחיק משפחתו.

klemp1

klemp2

klemp3
klemp4

צילומים של המאסטרו (כל הזכויות שמורות לעמי אלרואי) בביקורו ב-67':

קלמפרר בסימפונית 1967 - צילום: עמי אלרואי

קלמפרר בסימפונית 1967 - צילום: עמי אלרואי
מאסטרו קלמפרר והכנר הראשי שמעון מישורי

קלמפרר בסימפונית 1967 - קרדיט עמי אלרואי (4)משמאל לימין (עומדים): יהודה פיקלר, שלום רוני-ריקליס, שבתי פטרושקה, לא ידוע, יוסף טל

קלמפרר בסימפונית 1967 - צילום: עמי אלרואי

קלמפרר בסימפונית 1967 - קרדיט עמי אלרואי (6)

 

הצלם אברהם גת גודי אף צילם את המאסטרו בדרכו לבנייני האומה:

Klemperer at Kol Yisrael Orchestra, 1967 - entering Binyani Ha'Uma

פרופסור נתן רוטנשטרייך, רקטור האוניברסיטה דאז, כתב ברכה מרגשת בתחילת התכניה:

rottenstreich

וכאן תוכלו לעיין בתכנייה בעברית בשלמותה, או באנגלית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s