הקונצ'רטו האבוד: על הקונצ'רטו לפסנתר ולתזמורת מס' 3 של פרנץ ליסט

 Portrait-of-Franz-Liszt-007

                     

פרנץ ליסט היה אחד המלחינים האהובים ביותר על ארתור רובינשטיין, ולכן אין זה מפתיע שבמרכז קונצרט המחווה שעורכת התזמורת לפסנתרן הדגול תעמודנה שתי יצירות של המלחין, וביניהן הקונצ'רטו מס' 3 לפסנתר ולתזמורת, שיבוצע בבכורה ישראלית.

הסיפור על הקונצ'רטו מס' 3 הוא מרתק: הוא כלל לא היה מוכר עד לשנת 1989, אז פרסם אותו ג'יי רוזנבלט, דוקטורנט באוניברסיטת שיקגו, שהרצאה שלו על ליסט ניתן לראות כאן

Jay Rosenblatt – Two Hundred Years of Franz Liszt from SCAD Media, LLC on Vimeo.

רוזנבלט שיחזר את הקונצ'רטו מעותקים חלקיים שהיו פזורים בין ויימאר, נירנברג ולנינגרד, לאחר שבמשך שנים הניחו שעותקים אלו הם טיוטות של הקונצ'רטו הראשון של ליסט (שנכתב אף הוא בסולם מי-במול מז'ור). שלושת הקונצ'רטי של ליסט, כך רוזנבלאט, נכתבו בין 1839-1850, תקופה שבה ליסט בילה את רוב זמנו ב'סיבוב-הופעות' ובהלחנה. שני הקונצ'רטי האחרים, המוכרים, שנכתבו ככל הנראה לאחר הקונצ'רטו מס. 3, עברו לאחר מכן עיבוד במהלך שנות החמישים של המאה ה-19, אולם השלישי, מסיבה זו אחרת, נותר ללא עריכה מאוחרת שכזו.

"אין שחר לדיעה לפיה ליסט עצמו לא ערך את התזמורים לקונצ'רטי לפני יציאתו לוויימאר, שכן כתב היד הוא של המלחין", אומר המלחין בראיון לניו-יורק טיימס משנת 89'.

מה קרה, אם כן, לכתב-היד?

"לאחר מותו של ליסט, סוכן הבית שלו הרשה לתלמידיו לעבור בביתו של המלחין ולקחת להם מזכרות. כך צצו להם עם הזמן קטעים מן היצירה במקומות שונים בעולם. זאת ועוד, ליסט עצמו נהג להעניק למשמרת את יצירותיו, אם כי לרוב רק כשהיו במצב מוגמר. "

"מקורו של גיליון נירנברג, לדוגמה, הוא בברנש בשם מקס ארדמנדורפר, שהיה קאפלמייסטר בזונדרהאוזן, ובשנת 1882 עקר למוסקבה. בהחלט אפשרי כי ברשותו של אותו ארדמנדורפר היו תווי היצירה כולם, וחלקם מצאו את דרכם לספרייה בלנינגרד לאחר מותו,שם נתגלו ברבות השנים."

הקונצ'רטו נוגן בבכורה עולמית בשנת 1990 על ידי הפסנתרנית יאנינה פיאקולבסקה עם התזמורת הסימפונית של שיקגו. למרות שהיצירה בוצעה מאז מספר פעמים, ביצועיה הם עדיין בגדר אירוע נדיר, וכאמור, תהיה זו הפעם הראשונה בה תנוגן בישראל.

הקונצ'רטו כתוב כשלושה חלקים הארוזים במסגרת פרק אחד רציף.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s