"הלו הלו, ירושלים מדברת"

בעונתה הנוכחית, עונת 2012-13,  מציינת התזמורת הסימפונית ירושלים, רשות השידור, 75 שנים להקמתה, ובמבט לאחור הלב מתמלא גאווה.

חייה וקורותיה של מדינת ישראל שזורים כחוט השני בהיסטוריה ה-כבר-לא-כל-כך-קצרה של התזמורת, שמראשיתה שמה לה למטרה לבצע יצירות מפוארות ממיטב הרפרטואר הקלאסי תחת שרביטיהם של מיטב המנצחים ואירוח מיטב הסולנים, כל זאת בצד מתן במה למלחינים הצעירים המקומיים,  והופעה כ'תזמורת הבית' של קול ישראל עול-הימים.

ובכן, 75 שנים לאחר הקמתה (איחור אופנתי לכל הדיעות) יש לתזמורת גם בלוג: הבלוג החדש שלנו ינסה לשפוך אור על פרקים שונים בחייה של התזמורת לאורך השנים, ויחשוף לעיניכם ולאוזניכם חומרים חדשים וישנים מאוצרות  התזמורת.

איפה נתחיל, אם כן? כמו כל סיפור טוב – בהתחלה.

"הלו הלו, ירושלים מדברת"

יצחק עבאדי, 1936

ב-30 במרץ 1936 פילח את האתר קולו של המנהל הבריטי של הדואר בפלשתינה, הקולונל האדסון, בהכריזו לראשונה "הלו הלו, כאן ירושלים קוראת" (“ This is Jerusalem Calling ”). מיד אחריו נשמע קולו של המתרגם לעברית יצחק עבאדי – "הלו הלו, ירושלים מדברת," ולאחריו נשא את נאומו הנציב העליון, סר ארתור ווקופ, ובכך חנך באופן רשמי את שירות השידור של פלשתינה. את ההשקה החגיגית ערכו על גבעה ברמאללה, במקום שבו הוצב המשדר. כבר מראשית ימי השידור הציבורי הייתה למוסיקה חלק נכבד בתוכן המשודר, ואף נודע לה משנה חשיבות בימי המנדט הבריטי, מאחר שהמדיניות שהצהיר עליה הנציב העליון גרסה שיש להימנע מתוכן פוליטי לכל דבר ועניין. הצלילים המוסיקליים הראשונים שהושמעו באירוע ההשקה בקעו מן הפסנתר של אריך (אריה) זקס, שניגן את המבוא לשיר שהושר מפי חיים ויטוריו ויינברג.

שירת ההמנון

בימים הראשונים נוגנו הקטעים המוסיקליים של הרדיו הצעיר בידי חבורה של מוסיקאים, רובם עולים מארצות מרכז אירופה, שהרכיבו את התזמורת הקאמרית של שירות השידור של פלשתינה. את האנסמבל ניהל כראל שלמון (שבמקור היה שמו קארל סלומון). מלבד מתן מענה לצרכים של שירות השידור, חדורים ברוח חלוצית, שמו לעצמם חברי האנסמבל למטרה לסלול את הדרך ולהכין את הקרקע לחיים מוסיקליים בני קיימא בירושלים.


16:17- הנציב העליון, סר ארתור ווקופ, לוחץ על המפסק ומפעיל את תחנת השידור

מנהל משרד הדואר, לויטננט קולונל וויליאם האדסון, מקבל בברכה את הנציב העליון

נאום הנציב העליון ווקופ. ברקע: האנטנה המופרסמת של רמאללה

מבט כללי על האנטנה ומתקני התחנה ביום הפתיחה

קהל המוזמנים מצטופף  ליד האנטנה הגדולה

ברכת הנציב העליון. מבט מרחוק על איזור ה"חגיגה".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s