תיק וגנר

ריכרד וגנר. מלחין גדול ומשפיע או שמא אנטישמי גדול ורב-השפעה? ובכלל, האם ניתן לנתק את דעותיו וכתביו של אדם מיצירתו האמנותית?

הדיון בדמותו ובמורשתו של ריכרד וגנר, המלחין הגרמני השנוי במחלוקת, מעולם לא ירד מסדר היום הציבורי – ואולם בדרך כלל הדיון מתמצה בעיקר בדיון בשאלה (הראויה כשלעצמה) של האם לנגן את יצירותיו בישראל. אולם העיסוק התכוף בסוגייה זו מטיל צל על היבטים אחרים בדמותו של אחד המלחינים החשובים באירופה במחצית השניה של המאה ה-19.

השנה מלאו 200 שנה להולדתו של ריכרד וגנר ומנהל התזמורת, המנצח פרדריק שאזלן, החליט באומץ-לב לשים את הדיון 'על השולחן'. דהיינו לדון גם בשאלת וגנר והיהודים, והחרם על יצירותיו בישראל, אבל גם שאלות ענייניות לגבי טיב יצירתו, מהותה, מקורותיה ומורשתה, במסגרת 'תיק וגנר' – כנס וקונצרט בנושא וגנר. גם כאן, בבלוג שלנו, הקמנו עמוד מיוחד שיוקדש כל כולו לנושאים ל'תיק וגנר' – ובו מאמרים של חוקרים, מוסיקולוגים והיסטוריונים.

WagnerInvite
לעיון והורדת התכניה

ברוח העונה הנוכחית של התזמורת, במסגרתה פרדריק שאזלן קישר בין יצירות של מלחינים ויוצרים מתקופות שונות ויצר רשתות של "קשרים רעיוניים" ביניהם, ינוגנו בקונצרט המיוחד ב-18.12 יצירות של מלחינים שקדמו לוגנר, ושוגנר הושפע מהם, ויצירות של מלחינים שהושפעו ממנו – תומכיו, חבריו, מתנגדיו וממשיכי דרכו: שירים של ניטשה, קטעים מתוך אופרות מוכרות מאת ובר והלוי, קטעים מתוך אופרות מוכרות פחות מאת מארשנר ורייר ומוסיקה מאת בטהובן, שוסון ודביסי.

לפני הקונצרט, ביום שלישי ה- 17.12, יתקיים כנס מיוחד באולם "הנרי קראון" תחת הכותרת "מדברים על וגנר בירושלים", בו תידון סוגיית השפעתו של וגנר על התרבות העולמית והישראלית. יום העיון יתחיל בשעה 16:00 ויתחלק לשני פאנלים בהנחייתו של דוד ויצטום מהערוץ הראשון: הפאנל הראשון יעסוק בוגנר, ניטשה והאקלים התרבותי של התקופה בהשתתפות פרדריק שאזלן, פרופ' מיכאל וולפה ופרופ' מנחם צור מהאקדמיה למוסיקה ומחול ירושלים. הפאנל השני יעסוק ביהודים, הנאצים ווגנר בישראל בהשתתפות פרופ' דנה אריאלי-הורוביץ – דקאן הפקולטה לעיצוב במכון הטכנולוגי חולון, פרופ' משה צימרמן מהחוג להיסטוריה באוניברסיטה העברית, פרופ' נעמה שפי מביה"ס לתקשורת – המכללה האקדמית ספיר, עו"ד יונתן לבני – יו"ר ומקים עמותת וגנר בישראל ופרדריק שאזלן. אורך כל פאנל כ-75 דקות.

כניסת הקהל לפאנלים ללא תשלום. בין הפאנלים יוגשו כיבוד קל ושתייה חמה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s